×

Szukaj w serwisie

Zasłona prysznicowa w łazience – na co zwracać uwagę?

  • Autor: Redakcja Ryneklazienek.pl
  • 28 paź 2022 11:14
Zasłona prysznicowa w łazience – na co zwracać uwagę?
Jak wybrać zasłonkę prysznicową do łazienki? Fot. mat. prasowe

Jak wybrać zasłonę do prysznica, by spełniała oczekiwania i służyła jak najdłużej? Podpowiadamy.

Zasłonki prysznicowe to wygodna alternatywa dla tradycyjnych kabin prysznicowych lub parawanów nawannowych, mocowanych na stałe na obrzeżu wanny lub brodzika. Równie dobrze spełniają swoją funkcję, a przy tym są tańsze, nie wymagają specjalistycznego montażu, nie zajmują dużo miejsca w łazience i mogą ciekawie podkreślić oryginalny charakter wnętrza. 

Zasłonki prysznicowe – zbędny gadżet czy ważny element wyposażenia łazienki?

Chociaż zasłona prysznicowa (zwana również kotarą prysznicową) nie jest niezbędnym elementem wyposażenia łazienki, warto się na nią zdecydować. Dlaczego?
Przede wszystkim pozwala na wzięcie swobodnego prysznica (również w wannie), bez ryzyka zalania pomieszczenia. Nie trzeba uważać, gdzie kieruje się strumień wody, nie trzeba też wybierać tylko delikatnych trybów pracy słuchawki prysznicowej, ale śmiało korzystać z pełnej palety możliwości: od relaksacyjnego hydromasażu, przez rozłożysty strumień deszczowy, aż po zraszającą mgiełkę wodną.

Dobrze zamontowana zasłona do prysznica skutecznie zatrzyma padające na nią krople wody. Woda swobodnie spłynie po jej powierzchni, trafiając do wanny, prysznica lub bezpośrednio do odpływu (w przypadku pryszniców bezbrodzikowych) i nie rozchlapie się na boki. Zarówno podłoga, jak i ściany czy okoliczne meble łazienkowe pozostaną suche.

Zasłony prysznicowe zapewniają też odpowiednią intymność podczas kąpieli. To ważny argument zwłaszcza w małych mieszkaniach, w których do dyspozycji kilku osób jest jedna łazienka. Szanse na wzięcie dłuższego prysznica lub kąpieli są większe, jeśli z pozostałej części łazienki mogą w tym czasie skorzystać inni domownicy.

Zasłona prysznicowa tekstylna czy winylowa? Rodzaje zasłon

Dostępne na rynku zasłony prysznicowe najczęściej zrobione są z jednego z trzech rodzajów materiałów:
• PVC (winylu),
• materiału tekstylnego,
• materiału biodegradowalnego.

Który rodzaj wybrać? To zależy, czego oczekujesz od kotary prysznicowej.

Zasłony prysznicowe winylowe (z PVC) mają bardzo rozbudowaną ofertę wzorniczą i kolorystyczną. Są tanie, ale dość podatne na uszkodzenia. Z tego względu częściej trzeba je wymieniać na nowe. Można je wygodnie spłukać wodą, ale porządniejsze czyszczenie jest bardziej wymagające.

Nie nadają się do prania w pralce, więc trzeba myć je ręcznie. Mokre mogą lepić się do ciała, co może negatywnie wpływać na komfort podczas kąpieli. Najlepiej sprawdzają się na krótkich prowadnicach.

Zasłony prysznicowe tekstylne (z poliestru) są droższe od winylowych, ale jednocześnie są trwalsze i lżejsze. Z pewnością posłużą dłużej niż zasłonki z PVC. Łatwiej też utrzymać je w czystości, ponieważ nadają się do prania w pralce. Dzięki temu można skuteczniej pozbyć się bakterii i nie dopuścić do rozwoju pleśni.

Często też pokryte są antybakteryjną i przeciwgrzybiczą powłoką, chroniącą przed rozwojem szkodliwych mikroorganizmów. W przeciwieństwie do zasłonek z PVC poliestrowe kotary prysznicowe nie lepią się do ciała, gdy są mokre. Jednak trzeba pamiętać, że nie występują w tak rozbudowanych opcjach kolorystyczno-wzorniczych, jak ich tańsze odpowiedniczki.

Zasłona do wanny lub pod prysznic wykonana z materiału biodegradowalnego (niechlorowany winyl PEVA), to szansa na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego. W przeciwieństwie do poprzednich modeli ulega naturalnemu rozkładowi na związki proste, dzięki czemu po wyrzuceniu nie zasila wysypisk śmieci. Poza tym jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia, jednak nie nadaje się do prania w pralce.

Bez względu na to, który rodzaj kotary prysznicowej wybierzesz, upewnij się, że materiał jest wodoodporny. Szeroki wybór topowych modeli znajdziesz np. w świetnie wyposażonym sklepie lazienkaplus.pl.

Zasłona do prysznica i na wannę – jaki rozmiar wybrać?

Oprócz materiału, ważnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem zasłonki pod prysznic lub do wanny jest odpowiedni rozmiar. Standardowo zasłonki mają od 180 do 200 cm wysokości i od 120 do 200 cm szerokości.

Jak dobrać właściwy rozmiar do swojego prysznica lub wanny? Zasłonki powinny być na tyle długie, aby – zawieszone – swobodnie zwisały poza krawędź wanny lub prysznica albo sięgały do podłogi (w zależności miejsca przeznaczenia). Również szerokość powinna być dobrze dopasowana do rozmiaru łazienkowej ceramiki lub wnęki prysznicowej. Wybierając odpowiedni model, weź pod uwagę również fakt, że zasłonki lubią się marszczyć, więc powinny mieć kilka centymetrów zapasu. Jeśli standardowe modele nie odpowiadają twoim potrzebom, możesz kupić sam materiał i uszyć zasłonę na miarę.

Drążki, kółka, obciążniki – akcesoria do kotary prysznicowej

Zasłonki prysznicowe wiesza się na specjalnym drążku, dostępnym np. w wersji prostej rozprężnej, narożnej czy kątowej lub w typie umbrella. Mnogość dostępnych opcji sprawia, że łatwo dopasować konkretny model do wymiarów własnej wnęki prysznicowej, brodzika lub wanny.

Kupując zasłonkę prysznicową, koniecznie zwróć uwagę na to, czy w zestawie znajdują się odpowiednie kółka lub haczyki do zawieszenia jej na drążku. Akcesoria te powinny być solidne i trwałe (np. wykonane z metalu), aby nie zerwały się podczas wykonywania częstych, nierzadko zamaszystych ruchów, związanych z rozsuwaniem i zasuwaniem zasłony.

Niektóre modele zasłon do wanny i pod prysznic wyposażone są w dodatkowe obciążniki (ołowiane taśmy, metalową nić czy grubsze podszycie), które dobrze dociążają brzeg materiału, dzięki czemu zasłona nie przemieszcza się podczas kąpieli. Warto zwrócić uwagę na tę opcję, gdy zależy ci na lepszej ochronie podłogi przed przypadkowym zalaniem.

Zasłona prysznicowa tekstylna czy winylowa? Rodzaje zasłon. Fot. mat. prasowe
Zasłona prysznicowa tekstylna czy winylowa? Rodzaje zasłon. Fot. mat. prasowe

Jak dopasować zasłonę prysznicową do stylu łazienki?

Zasłona prysznicowa może idealnie stapiać się z tłem łazienki, stanowiąc wyważoną, spójną całość albo wyróżniać się na tle aranżacji wyrazistym printem lub żywą kolorystyką. W tym drugim przypadku trzeba jednak wykazać się ostrożnością, aby nie przesadzić. Intensywne kolory dobrze zagrają w łazience urządzonej z dużych, jednolitych płaszczyzn, utrzymanych w stonowanych barwach. Można dorzucić tu jeszcze dobrane pod kolor maty pod prysznic – niezbędne, gdy bierzesz prysznic w śliskiej wannie.

W nowoczesnym wnętrzu i małej łazience dobrze sprawdzi się zasłona prysznicowa z transparentnego materiału. Optycznie odciąży wnętrze i nada mu większej lekkości. Jeśli jednak zależy ci na zachowaniu większej intymności, wybierz zasłonę nieprzezroczystą, dobrze zasłaniającą prysznic czy wannę.

Jak dbać o zasłony prysznicowe?

Mokre zasłonki prysznicowe łatwo mogą stać się siedliskiem grzybów, bakterii i pleśni, a także zacząć nieprzyjemnie pachnąć, dlatego po każdej kąpieli bezwzględnie należy je rozsunąć i pozostawić do wyschnięcia (po zewnętrznej krawędzi wanny lub brodzika). Systematycznie trzeba je też myć lub prać w pralce – jeśli jest taka możliwość.

Podczas pielęgnacji koniecznie przestrzegaj wskazówek producenta – użycie nieodpowiednich środków czystości lub ustawienie za wysokiej temperatury może doprowadzić do zniszczenia materiału.