REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Tubądzin dba o środowisko przez technologie przyjazne naturze i świadome zarządzanie odpadami

  • Autor: ut
  • 22 sty 2020 09:37
Tubądzin dba o środowisko przez technologie przyjazne naturze i świadome zarządzanie odpadami
Tubądzin
Tubądzin dba o środowisko przez technologie przyjazne naturze i świadome zarządzanie odpadami
Tubądzin dba o środowisko przez technologie przyjazne naturze i świadome zarządzanie odpadami

Grupa Tubądzin wykorzystuje ekologiczne rozwiązania w produkcji płytek ceramicznych i aktywnie ogranicza swój ślad węglowy. Fabrykę pod koniec roku odwiedzili okoliczni mieszkańcy przekonując się, że największy pracodawca w regionie nieustannie doskonali ekologiczne rozwiązania.

Grupa Tubądzin w 2016 r. otworzyła jedną z najbardziej nowoczesnych fabryk w Europie. Powstała ona w ekspresowym tempie 9 miesięcy, a zainaugurowanie jej działalności oznaczało wprowadzenie na rynek - przez pierwszego polskiego producenta - płyt w formacie 120 x 240 cm. Od tego czasu Ceramika Tubądzin III produkuje i promuje imponujące wielkoformatowe płytki, także we współpracy z wybitnymi projektantami – Dorotą Koziara i Maciejem Zieniem. Fabryka jest także świadoma swojej roli w dbaniu o środowisko i stosuje najlepsze praktyki mające wpływ na jego ochronę.

Wielki zakład produkcyjny budzi wśród mieszkańców ziemi sieradzkiej ogromne zainteresowanie, nie tylko ze względu na znany na świecie produkt, ale także pod kątem ekologii. Dlatego właściciele firmy zaprosili swoich sąsiadów z regionu na rodzinny ekospacer po fabryce, by pokazać w jak bezpieczny sposób powstaje płytka ceramiczna.

Do wytworzenia swoich produktów, Ceramika Tubądzin importuje najwyższej jakości surowce mineralne, potwierdzone certyfikatami jakościowymi. Są to naturalne kopaliny, które są bezpieczne dla ludzi i środowiska.

W fabryce wdrożono najnowsze rozwiązania, które pozwalają na minimalizowanie wpływu na środowisko.
Zastosowanie systemu odzysku gorącego powietrza z pieca do suszarni rozpyłowej pozwala uzyskać najwyższej jakości granulat przy 15% redukcji zużycia gazu ziemnego.

Jednym z produktów końcowych tego etapu jest „chmura” unosząca się nad fabryką, która jest niczym innym, jak czystą parą wodną, całkowicie bezpieczną dla środowiska.

Sercem fabryki jest Continua+, na której formuje się jednolitą wstęgę, z której następnie wycinane są płytki. Ta najnowocześniejsza prasa zużywa do 75% energii elektrycznej mniej w porównaniu do pras tradycyjnych, stosowanych dotychczas. Powstałe w tym procesie odpady są w całości poddawane recyclingowi.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnego i zaawansowanego technologicznie pieca EKO, w którym wypalane są udekorowane już płytki, możliwe jest obniżenie o około 10% zużycia gazu ziemnego, co w efekcie przekłada się na 30% mniejszą emisję dwutlenku węgla do środowiska.

Fabryka jest na bieżąco modernizowana. Załoga specjalistów zatrudnionych w niej śledzi pojawiające się na rynku nowe rozwiązania, które wdrażane są w celu ciągłego doskonalenia procesu i produktów. W sierpniu 2019 r. otwarta została nowa linia polerska, która pozwala na uzyskanie wręcz idealnej, lustrzanej powierzchni płytek polerowanych, zaspokajając tym samym gusta nawet najbardziej wymagających klientów. Ponieważ proces ten odbywa się w środowisku wymagającym zastosowania wody, Ceramika Tubądzin III zainwestowała w nową ekologiczną oczyszczalnię, dzięki której jest w stanie zaoszczędzić rocznie taką jej ilość, którą można by czterdziestokrotnie wypełnić halę produkcyjno-magazynową.

Na etapie końcowym płytki pakowane są w kartonowe opakowania, wytwarzane na miejscu z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń, dostosowujących wielkość wycinanych arkuszy do pakowanych płytek, co eliminuje możliwe straty opakowań. W 2019 r. Ceramika Tubądzin III przyczyniła się dzięki temu do redukcji śladu węglowego w wysokości 410,04 ton ekwiwalentu dwutlenku węgla. Działając w trosce o naturę poddała procesowi odzysku i recyclingu opakowania wprowadzone na rynek.

Ceramika Tubądzin III wywiązuje się także co roku z obowiązków zapisanych w Ustawie o odpadach z 2012 r., która „określa środki służące ochronie środowiska, życia i zdrowia ludzi zapobiegające i zmniejszające negatywny wpływ na środowisko oraz zdrowie ludzi wynikający z wytwarzania odpadów i gospodarowania nimi oraz ograniczające ogólne skutki użytkowania zasobów i poprawiające efektywność takiego użytkowania.” Prowadząc publiczne kampanie edukacyjne i proekologiczne pikniki wraz z INTERSEROH Organizacją Odzysku Opakowań przyczynia się do zwiększenia świadomości społeczeństwa i przedsiębiorców w zakresie ochrony środowiska, społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) oraz zrozumienia korzyści społecznych i ekonomicznych z prowadzenia Gospodarki o Obiegu Zamkniętym.