REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Tak powstają umywalki Kappala z kompozytu

  • Autor: Redakcja ryneklazienek.pl
  • 16 lip 2018 14:59
Tak powstają umywalki Kappala z kompozytu
Pierwszym etapem produkcji wyrobu z kompozytu jest oczywiście projekt graficzny. To na jego podstawie tworzony jest model, z którego następnie budowana jest forma odlewnicza, która umożliwia produkcję gotowych wyrobów. Fot. Kappala
Tak powstają umywalki Kappala z kompozytu
Tak powstają umywalki Kappala z kompozytu
Tak powstają umywalki Kappala z kompozytu
Tak powstają umywalki Kappala z kompozytu

Rozmawialiśmy z Marcinem Kapalą, dyrektorem zarządzającym marką Kappala. Zdradził nam, jak przebiegają poszczególne etapy, związane z projektowaniem oraz wykonaniem umywalek, wyprodukowanych z surowca kompozytowego. Opowiemy też jakimi właściwościami wyróżniają się umywalki Kappala z powierzchnią kompozytową Kapstone.

Pierwszym etapem produkcji wyrobu z kompozytu jest oczywiście projekt graficzny. To na jego podstawie tworzony jest model, z którego następnie budowana jest forma odlewnicza, która umożliwia produkcję gotowych wyrobów. Te z kolei, aby przerodzić się w finalny produkt, wymagają żmudnej, wielogodzinnej pracy rzemieślniczej.

 - Wszystkie nasze modele przygotowywane są i wytwarzane cyfrowo na najlepszych, dostępnych obecnie maszynach. Dokładność obróbki mierzona jest w setnych częściach minimetra. Budowanie i polerowanie form oraz wyjątkowo staranne, ręczne wykańczanie wyrobów wykonywane jest przez wysoko wykwalifikowanych fachowców. W efekcie jesteśmy w stanie stworzyć umywalkę o dowolnym kształcie i idealnej powierzchni – powiedział Marcin Kapala, dyrektor zarządzający marki Kappala.

Rzemieślnicza precyzja w dobie masowej produkcji

Kompozyt to bardzo wymagający surowiec, obróbka polimerowej, zmodyfikowanej powierzchni zewnętrznej, wymaga rzemieślniczego zacięcia. Jednak jak wszędzie, tak i w tym przypadku kompozyt, kompozytowi nierówny. Wszystko zależy od rodzaju i składu materiału.

Rodzaj powłoki zewnętrznej oraz proporcje masy kompozytowej to kluczowe elementy wpływające na jakość produktów. Stosowanie twardych, odpornych materiałów, duży udział kruszywa, a co za tym idzie niskie wysycenie żywicą, to gwarancja dobrych i wytrzymałych wyrobów.

Kompozyty wykorzystywane przy produkcji elementów sanitarnych to mieszanina żywic akrylowych lub poliestrowych oraz stałych wypełniaczy. Podstawowa zasada wpływająca na jakość wyrobu to jak najmniejszy udział procentowy żywicy w gotowym produkcie oraz idealne odgazowanie masy kompozytowej.

Trudność w osiąganiu tych dwóch parametrów jednocześnie spowodowana jest faktem, iż im gęstsza masa, często przypominająca ciasto, tym trudniej jest ją odgazować. Tylko odpowiedni park maszynowy, czyli najwyższej klasy zaplecze techniczne, a także doświadczona kadra oraz bardzo wysokie standardy jakościowe dają możliwość osiągania takich efektów.

Surowiec ma znaczenie

Kolejnym bardzo ważnym parametrem, pozwalającym uzyskać jak najwyższą jakość wyrobu jest zastosowanie specjalnie modyfikowanej powłoki zewnętrznej, o znacznie podniesionej odporności na ścieranie oraz wyjątkowej fakturze i połysku. Kompozyt dobrze odgazowany podczas produkcji, z idealnie zaaplikowaną twardą powłoką zewnętrzną, tworzy niezmiernie ścisłą powierzchnię. Różne firmy inaczej nazywają swój kompozyt.

Najczęściej spotykane są kompozyty dolomitowe. Umywalki Kappala posiadają wymagającą powierzchnię polimerową, zwaną Kapstone. To właśnie ona pozwala uzyskać idealne wykończenie wyrobu.

Wielogodzinne dążenie do ideału

Praca nad wykończeniem jednej umywalki zajmuje nawet do kilku godzin. To naprawdę żmudna i pracochłonna czynność, wymagająca skupienia i wyjątkowych umiejętności manualnych. Dobre jakościowo, idealnie wykończone umywalki kompozytowe nigdy nie będą więc produkowane na masową skalę. Wiąże się to bowiem z zastosowaniem bardziej odpornych materiałów, trudniejszych w obróbce, co znacznie wydłuża proces produkcji, na co masowi producenci nie mogą sobie pozwolić.

Wiele firm unika więc takich komplikacji – niestety kosztem jakości. Warto więc pamiętać, że najwyższą jakość proponują mniejsze manufaktury, gdzie dokładność i powtarzalność to kluczowe elementy produkcji.

Czytaj także: Zobacz jak bawili się projektanci i producenci podczas finałowej gali Red Dot Design Award 2018
Rekomendowane dla Ciebie