Równowaga pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym dla rosnącej rzeszy pracowników odgrywa kluczową rolę w planowaniu kariery. Pracodawcy starają się odpowiadać na te potrzeby i coraz częściej oferują zatrudnionym dodatkowe benefity ułatwiające zachowanie work-life balance, jak chociażby pracę elastyczną czy dodatkowe dni urlopowe. Dla niektórych pracowników to wciąż za mało i świadomie decydują się na przerwę w karierze.
Jak wynika z badania Hays Poland opublikowanego na łamach „Raportu płacowego 2019”, brak możliwości osiągnięcia work-life balance dla 21% specjalistów i menedżerów stanowi jeden z głównych powodów rozważania zmiany miejsca zatrudnienia. Co więcej, 31% badanych wskazało dodatkowe dni urlopowe jako najważniejsze świadczenie pozapłacowe.
Biorąc pod uwagę potrzeby pracowników oraz wyzwania rekrutacyjne, z którymi obecnie mierzą się firmy na polskim rynku pracy, coraz więcej pracodawców podwyższa atrakcyjność swojej oferty. Organizacje dostrzegają potencjalne korzyści związane z udostępnianiem zatrudnionym rozwiązań umożliwiających osiągnięcie równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym.
Podejmowane są również liczne działania ukierunkowane na stworzenie kultury organizacyjnej, w której pracownik ma możliwość – przynajmniej częściowego – dopasowania czasu pracy do swoich preferencji oraz nie odczuwa presji pracy w nadgodzinach czy odpowiadania na służbowe wiadomości podczas urlopu.
Pojawiają się również organizacje, które idą o krok dalej – oferują swoim pracownikom dodatkowe dni wolne, długi i w pełni płatny urlop do wykorzystania raz na kilka lat (tzw. sabbatical), a nawet nielimitowane urlopy. Mimo że pracodawcy podejmują próby sprostania wysokim i sprecyzowanym oczekiwaniom pracowników względem work-life balance, to niektórzy z wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych ekspertów świadomie decyduje się na przerwę w karierze.
Brak pracy jako etap kariery?
Przerwy w karierze stają się coraz popularniejszym zjawiskiem na rynku. Zatrudnieni decydują się na zawieszenie pracy zawodowej z różnych powodów. Najczęściej swoją decyzję motywują chęcią poświęcenia uwagi swoim bliskim, realizacji pasji czy poprawy stanu zdrowia.
Jak uważa Agnieszka Kolenda, Executive Director w Hays Poland, wraz z rosnącą średnią długością życia oraz wydłużającym się czasem trwania kariery zawodowej, w przyszłości profesjonaliści częściej będą świadomie decydować się na przerwy w karierze.
– Praca na stanowiskach menedżerskich i eksperckich, lecz również kariera w określonych zawodach bywa bardzo stresująca i obciążająca psychicznie. Stąd też coraz częściej mamy do czynienia z wysoko wykwalifikowanymi profesjonalistami, którzy zdecydowali się zrezygnować na jakiś czas z pracy zawodowej, aby odpocząć – naładować baterie, spędzić czas z rodziną i zrealizować marzenia, np. wyruszyć w długą podróż. W natłoku obowiązków trudno jest również znaleźć czas na rozwój osobisty lub po prostu zastanowienie się nad obraną ścieżką kariery, a okres bez pracy jest do tego idealną okazją – twierdzi Agnieszka Kolenda.
Czytaj także: Idealne połączenie designu i funkcjonalności tylko w wannach akrylowych z niskim rantem
Dla wielu profesjonalistów decydujących się na dłuższą przerwę w karierze to właśnie chęć rozwoju lub zmiany zawodu jest głównym powodem podjęcia takiego kroku. Wolny czas przeznaczają na zdobycie nowych umiejętności lub kwalifikacji, uczestnictwo w kursach lub ukończenie studiów.
Podejmują taką decyzję świadomie, nie postrzegając okresu bez zatrudnienia jako zagrożenia dla rozwoju kariery, lecz szansę na zyskanie większej satysfakcji z pracy w niedalekiej przyszłości.
- 1
- 2
- Następna »