Na polskim rynku debiutuje właśnie nowy materiał – Biosurface Material. Łączy w sobie właściwości kompozytów opartych na mączce dolomitowej i żywicach syntetycznych oraz elementów natury. Za jego powstanie odpowiada zespół, któremu przewodzi Marcin Jędrzak – uznany w branży łazienkowej projektant i designer.
- Pomysł na stworzenie tego materiału ma swoje korzenie jeszcze w czasach moich studiów – mówi Marcin Jędrzak. – Robiłem dyplom na Wydziale Architektury i Wzornictwa UAP przy Katedrze Bioniki i Krajobrazu. Bionika zupełnie inaczej podchodzi do projektowania. W oparciu o analizę poszukuje informacji o naturze i przenosi jej rozwiązania do przemysłu.
Wyraźnie widać to w przypadku stworzonego przez zespół Marcina Jędrzaka materiału. Oprócz koniecznych do powstania tworzyw kompozytowych mączki kamiennej oraz żywic, Biosurface Material wykorzystuje w swojej strukturze elementy pochodzenia organicznego, takie jak: owoce drzew, np. szyszki, łupiny, a także patyki, gałęzie, trzciny, korę drzew. Tworzą one integralną strukturę materiału, wzmacniając jego wytrzymałość.
- Zależało nam, aby sięgnąć do tych elementów natury, które dostępne są tuż obok nas. Chcieliśmy także wykorzystać to, co i tak z czasem uległoby degradacji – tłumaczy Marcin Jędrzak.
Biosurface Material jest całkowicie odpowietrzony, ultrahigieniczny i wyjątkowo odporny – zarówno na zmiany temperatury, działanie promieni UV, czy przebarwienia, ścieranie oraz uderzenia. Jest ponadto idealnie gładki i ciepły w dotyku. Ale jego najważniejszą cechą jest niepowtarzalność uzyskanego wzoru.
- „Angażując” w powstanie naszego materiału naturę, uzyskaliśmy coś niepowtarzalnego. Każdy element to nowy wzór, nowy układ, którego nie da się do końca zaprogramować – dodaje Marcin Jędrzak.
Jak mówią twórcy nowego materiału, jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Biosurface Material można bowiem zastosować zarówno na zewnętrznych elewacjach budynków, a także w formie płyt okładzinowych we wnętrzach. Świetnie sprawdzi się również jako materiał dla przedmiotów codziennego użytku – mebli, umywalek oraz jako fronty i detale mebli.
Zespół ludzi odpowiedzialnych za stworzenie Biosurface Material tworzą, oprócz Marcina Jędrzaka, szefa projektu, Agnieszka Szefler – architektura, Sławoj Dreszer – design oraz Jerzy Fengler – marketing. Prace nad finalną wersją materiału trwały blisko 2 lata. Biosurface Material chroniony jest patentem.
- Biosurface Material to bardzo indywidualny projekt. Biosurface Material nie powstał z myślą o rynku masowym. Będzie dla klientów, którzy chcą żyć w niezwykłej przestrzeni, stworzonej by zachwycać - mówi Marcin Jędrzak.