REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Grupa Florim wyznacza ekologiczne trendy w produkcji okładzin ceramicznych

  • Autor: Radosław Zieniewicz
  • 24 wrz 2019 13:03
Grupa Florim wyznacza ekologiczne trendy w produkcji okładzin ceramicznych
Nowa fabryka Industry 4.0 w Fiorano Modenese jest jednym z niewielu włoskich obiektów przemysłowych certyfikowanych w klasie A+++++. Ocena potwierdzona przez ekspertów technicznych z regionu Emilia-Romagna. Fot. Florim

Ukierunkowane "eko" inwestycje o wartości ponad 40 milionów euro oraz pełna automatyzacja zarządzania procesami produkcyjnymi pozwoliły Grupie Florim osiągnąć pozycję lidera w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego wykorzystania zasobów. Świadczy o tym nowa  fabryka Grupy – Industry 4.0 w Fiorano Modenese, która jest jednym z niewielu włoskich obiektów przemysłowych certyfikowanych w klasie A+++++.

– W dzisiejszych czasach globalny system przemysłowy wywołuje dramatyczne reperkusje dla ekosystemu, zarówno pod względem emisji, jak i wykorzystania surowców, co oznacza, że należy poważnie rozważyć przyszłą rolę firm produkcyjnych. W tym kontekście cieszę się, że firma Florim aktywnie przyczynia się do zmniejszenia swojego śladu węglowego – mówi prezes Grupy Folirm, Claudio Lucchese na temat najnowszych inwestycji ekologicznych. – Dla energochłonnego przemysłu, takiego jak przemysł ceramiczny, oszczędność energii w celu zapobiegania powstawaniu odpadów jest bardzo ważna. Dziś rynek wymaga od nas modyfikacji naszych strategii i produktów, tak aby stały się one "przemysłem zrównoważonym", zachęcając do wprowadzania nowych technologii w celu tworzenia ekologicznych wartości poprzez optymalizację dostępnych zasobów: surowców, energii i wody. Naszą strategię zbudowaliśmy wokół dwóch równie ważnych, jak i nierozerwalnie związanych z nimi czynników: innowacji i zrównoważonego rozwoju. W całym naszym interesie mam nadzieję, że zasada ta okaże się zaraźliwa.

Zanieczyszczenie, a oszczędzanie wody i energii 

Firma Florim jest teraz w stanie poddać recyklingowi 100% wody wykorzystywanej w cyklu produkcyjnym, 100% odpadów , które są ponownie wykorzystywane w tym procesie. Od kilku tygodni fabryki grupy Florim wytwarzają także – w optymalnych warunkach – do 100% energii elektrycznej, niezbędnej do uch funkcjonowania. Dzieje się tak dzięki temu, 26 tys. m2 paneli fotowoltaicznych, obok dwóch elektrociepłowni i kolejnych 19 tys. m2 paneli już działających, które zasilają fabryki grupy Florim.

Pełny monitoring produkcji i dostaw

Dostawcy surowców, współpracujący z Grupą Florim, są  także monitorowani za pomocą programu komputerowego, który pozyskuje kluczowe informacje, takie jak lokalizacja kamieniołomu, odległość od zakładu, deklaracja o zawartości surowców wtórnych oraz karty charakterystyki technicznej.

Czytaj także: Oficjalne rozpoczęcie targów Cersaie

Produkty firmy Florim są zatem wytwarzane ze starannie dobranych, kontrolowanych "składników", mieszanych i przekształcanych w materiał, który sam w sobie jest zrównoważony.

Energooszczędne certyfikacje

Firma Florim była pierwszym na świecie producentem okładzin ceramicznych, który uzyskał certyfikat EN ISO 50001 w zakresie skutecznej polityki zarządzania energią. Później dołączył do tego certyfikat UNI EN ISO 14001 w zakresie zarządzania środowiskowego oraz certyfikat ISO 9001 w zakresie systemu zarządzania jakością. Firma Florim przystąpiła również do systemu EPD (Environmental Product Declaration), międzynarodowej formy certyfikacji, która mierzy ślad środowiskowy różnych produktów w ciągu ich cyklu życia.

Wreszcie, nowa fabryka Industry 4.0 w Fiorano Modenese jest jednym z niewielu włoskich obiektów przemysłowych certyfikowanych w klasie A+++++. Ocena potwierdzona przez ekspertów technicznych z regionu Emilia-Romagna.
Rekomendowane dla Ciebie