5 listopada w zakładzie Ceramiki Tubądzin III w Sieradzu odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiciele firmy prezentowali możliwości wzornicze i technologiczne firmy, w tym najnowszą linię polerską.
Zgromadzonych dziennikarzy powitali właściciele Grupy Tubądzin – Joanna i Andrzej Wodzyńscy, przypominając historię i początki ich działalności w branży, a także Amadeusz Kowalski – wiceprezes Grupy Tubądzin. Odnosząc się do najnowszej inwestycji firmy, czyli linii polerskiej, powiedział: Nasz klient jest coraz bardziej wymagający, gdyż przyzwyczailiśmy go do najwyższej jakości produktu. Chcąc nie zawieść tych oczekiwań nieustannie dbamy o rozwój firmy. Płytki polerowane, które oferujemy, dzięki naszej najnowszej linii polerskiej, różnią się od wszystkich podobnych produktów krajowych producentów. Lustrzana jakość poleru pozwala nam plasować się w europejskiej czołówce.
Ceramika Tubądzin III, którą zwiedzali dziennikarze, to trzeci zakład Grupy Tubądzin, specjalizujący się w produkcji płyt wielkoformatowych. Powstał w ekspresowym tempie 9 miesięcy, a jego otwarcie w 2016 r. oznaczało wprowadzenie na rynek płyt w formacie 120 x 240 cm. Wcześniej w tej części Europy nie powstała równie nowoczesna inwestycja w branży ceramicznej. Zatrudnienie znalazło w niej ponad 220 osób. W fabryce znalazły zastosowanie najnowsze włoskie technologie, na bieżąco rozwijane i modernizowane. Firma jest świadoma potrzeby dbania o środowisko, inwestuje więc w rozwiązania zapewniające najlepsze standardy w tym zakresie.
Krzysztof Kulig, Główny Doradca Techniczny Grupy Tubądzin oprowadził przedstawicieli mediów po fabryce. Zwiedzanie zaczęli oni od miejsca, w którym cały proces się zaczyna, a więc magazynu surowców, do którego materiały najwyższej jakości importowane są z całej Europy, m.in. Turcji, Ukrainy, Czech, Szwecji.
Materiały wykorzystywane do produkcji są precyzyjnie dozowane i wstępnie rozdrabniane. Osobno przygotowane surowce twarde oraz miękkie trafiają do sterowanego komputerowo, nowoczesnego młyna modułowego. W wyniku tego procesu otrzymujemy masę lejną o wysokich parametrach, która trafia do podziemnych zbiorników w celu homogenizacji - mówił Krzysztof Kulig. I dodał: Tak przygotowana masa lejna trafia za pośrednictwem systemu pomp do suszarni rozpyłowej, gdzie jest wtryskiwana pod wysokim ciśnieniem. W wyniku działania temperatury następuje odparowanie wody, dzięki czemu powstaje granulat, który następnie trafia do stalowych silosów. Warto zwrócić uwagę, że gorące powietrze wykorzystywane w suszarni rozpyłowej jest wcześniej odzyskiwane z pieca, co pozwala na zaoszczędzenie znacznych ilości energii.
Zaawansowane technologie barwienia masy, dostępne w fabryce, pozwalają na produkcję płyt o wysokich walorach estetycznych i doskonałych parametrach technicznych, takich jak kolekcja Cielo e Terra Doroty Koziara, w kolorach inspirowanych niebem i ziemią.
Sercem fabryki jest nowoczesna prasa Continua+, w której w procesie walcowania powstaje wstęga materiału o doskonałych parametrach, z której wycina się płytki o niespotykanych dotąd w kraju rozmiarach.
Goście zobaczyli także jak wygląda proces szkliwienia płytki oraz przekonali się, że możliwości technologiczne w zakresie zdobienia płytki są nieograniczone – można na niej umieścić właściwie każde zdjęcie, wzór czy też dzieło sztuki (czego przykładem jest jedno z łódzkich podwórek, w którym ściany kamienic pokryte są wielkoformatowymi płytami odwzorowującymi obraz światowej sławy polskiego artysty – Wojciecha Siudmaka).
Wątki ekologiczne obecne były podczas całego wydarzenia. Goście mogli przekonać się chociażby, że „chmura” nad fabryką pochodzi z suszarni rozpyłowej i jest najczystszą parą wodną, a wszystkie odpady powstałe w związku z produkcją podlegają recyklingowi. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych pozwala uzyskać najwyższe parametry jakościowe wyrobów. Nowatorski sposób produkcji przyczynia się do obniżenia zużycia gazu ziemnego, a w konsekwencji do znacznego ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
- 1
- 2
- Następna »