REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rako, strona z okolicznościowego kalendarza firmowego. / fot. Rako

Czeska marka płytek ceramicznych Rako obchodzi w tym roku rocznicę powstania.

Czeska marka płytek ceramicznych Rako obchodzi w tym roku 130 rocznicę założenia. Marka została utworzona w 1883 roku w Rakovniku. Pierwotnie zajmowała się produkcją cegieł żaroodpornych i płytek kamionkowych. W latach 1888-1938 firma mocno rozwijała swoje zakłady produkcyjne. Kluczowe zamówienia na płytki Rako z tego okresu objęły m.in. kompozycje mozaikowe w hotelach i łaźniach Budapesztu i Wiednia, okładziny z majoliki w Miejskim Domu Reprezentacyjnym w Pradze, secesyjne okładziny ceramiczne w praskim hotelu Imperial, czy okładziny elewacyjne w tunelu Holland w Nowym Jorku.

Swoją markę i poziom techniczny spółka Rako utrzymała również po drugiej wojnie światowej. W latach dziewięćdziesiątych przemiany stosunków politycznych i gospodarczych przyniosły transformację przedsiębiorstwa państwowego na spółkę akcyjną. W latach 1994-2002 większościowym właścicielem akcji spółki Rakovnické keramické závody stał się czołowy niemiecki producent ceramiki budowlanej Deutsche Steinzeug Cremer and Breuer AG, a w roku 2002 jego miejsce zajęła austriacka firma rodzinna Lasselberger, która włączyła Rako do swojej spółki Lasselsberger, a. s.

W roku 2005 wprowadzono zasadnicze zmiany polityki handlowej na rynku czeskim, co spowodowało znaczny spadek udziału na rynku. W efekcie podjęty został cały szereg zasadniczych działań organizacyjnych i personalnych, których celem była stabilizacja sytuacji. Stworzono sztywne ramy corocznego procesu innowacyjnego. W ciągu kilku lat doszło do zasadniczego uatrakcyjnienia oferowanego asortymentu, a dzięki nowym inwestycjom także do podwyższenia jakości wyrobów, przeorientowania się na duże formaty płytek podłogowych i ściennych oraz do zastosowania nowych technologii zdobiących i wykańczających.

Aktualnie produkcja jest skoncentrowana w największej mierze w dwóch z pięciu zakładów produkcyjnych w Republice Czeskiej, a mianowicie w zakładzie RAKO 3 w Rakovníku, gdzie przebiega produkcja płytek ściennych oraz w zakładzie Chlumčany, produkującym glazurowane i nieglazurowane płytki  podłogowe (Taurus). Dzięki zainstalowaniu nowych technologii zakład produkcyjny w Chlumčanach stał się najnowocześniejszym zakładem produkcyjnym grupy LASSELSBERGER w dziedzinie płytek podłogowych a wielkość produkcji na poziomie 10,5 mil. m² na rok sprawia, że jest to zakład największy a zarazem najstarszy. Jego historia zaczyna się już w 1873 roku, gdy w Chlumčanach odkryto złoże kaolinu.
Spółka Lasselsberger, s.r.o. jest aktualnie największym producentem okładzin ceramicznych w Republice Czeskiej. Spółka zachowuje i rozwija wieloletnią tradycję marki RAKO, przedstawiając kompleksową ofertę ceramiki mieszkaniowej Rako Home oraz Rako ObjectB dla systemowych rozwiązań obiektów komercyjnych lub silnie obciążonych obiektów niekomercyjnych.

 
Rekomendowane dla Ciebie