Zalana łazienka to poważny problem dla właściciela mieszkania. Zwykle oznacza konieczność przeprowadzenia uciążliwego i kosztownego remontu. Niespodziewany wydatek może znacząco nadszarpnąć domowy budżet , ale nie zawsze tak musi być.
Zalanie jest ryzykiem przeważnie nieuwzględnianym w podstawowej wersji polisy mieszkaniowej (nie należy go mylić z powodzią – to dwa odrębne zagadnienia), dlatego aby chronić własną kieszeń przed konsekwencjami tego zdarzenia, niezbędne jest wykupienie stosownego rozszerzenia.
Oprócz zakupu polisy warto także rozważyć pewne rozwiązania, które co prawda nie uchronią łazienki przed zalaniem, ale pozwolą zminimalizować ewentualne straty. Mowa tutaj m.in. o czujniku obecności wody, wodoodpornej podłodze czy solidnej izolacji przeciwwilgociowej.
Ubezpieczenie mieszkania od zalania – o czym pamiętać?
Ubezpieczając mieszkanie od zalania, trzeba mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Niebagatelną rolę w tym kontekście odgrywa suma gwarantowana ubezpieczenia, od której wielkości zależy wysokość odszkodowania (to maksymalna kwota, do której ubezpieczyciel ponosi finansową odpowiedzialność za szkodę).
Poza tym należy zapoznać się z zapisami zawartymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) uwzględniającymi m.in. wykluczenia z ochrony ubezpieczeniowej. Są sytuacje, kiedy ubezpieczyciel ma prawo odmówić odszkodowania, np. gdy zalanie jest efektem zaniedbań, do których dopuścił się właściciel nieruchomości. Zadośćuczynienie w przypadku zalania może być wypłacone z polisy sąsiada, administratora budynku lub właściciela nieruchomości.
Zalanie nie jest oczywiście jedynym ryzykiem, które warto włączyć do polisy mieszkaniowej. Do innych popularnych dodatków zaliczają m.in.:
• stłuczenia (stłuczeniu może ulec np. przeszklona kabina prysznicowa czy inne elementy szklane znajdujące się w łazience),
• kradzież z włamaniem,
• dewastacja,
• przepięcia.
Należy się zastanowić, które zdarzenia są w danym przypadku najbardziej prawdopodobne. Cena polisy jest uzależniona od wielu czynników, w tym od zakresu ochrony oraz wysokości poszczególnych sum gwarantowanych. Przeciętnie za ubezpieczenie nieruchomości mieszkalnej Polacy płacą 200-400 zł za rok.