REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Piotr Gadomski o ustawie deregulacyjnej: architekt i inżynier budownictwa to dwa różne zawody

  • Autor: redakcja magazynu Łazienka
  • 22 sie 2014 18:38
Piotr Gadomski o ustawie deregulacyjnej:  architekt i inżynier budownictwa to dwa różne zawody
Piotr Gadomski, wiceprezes Krajowej Rady Izby Architektów RP

O zmianach związanych z nowymi postanowieniami tzw. ustawy deregulacyjnej mówi Piotr Gadomski, wiceprezes Krajowej Rady Izby Architektów RP.

Od 10 sierpnia tego roku weszły postanowienia tzw. ustawy deregulacyjnej, które zmieniają funkcjonowanie samorządów zawodowych architektów oraz samorządu zawodowego inżynierów budownictwa. Do tej pory do Izby Architektów należeli architekci posiadający pełne nieograniczone uprawnienia projektowe.

Od 10 sierpnia sytuacja uległa zmianie i wszystkie osoby, które także w ograniczony sposób wykonują zawód architekta, które są przedstawicielami innego zawodu, a poprzez ograniczone uprawnienia mogą pewne drobne elementy wykonywać będą także pod jurysdykcją Izby Architektów. Izba Architektów w ten sposób uzyskuje pieczę nad wykonywaniem zawodu także przez tych przedstawicieli, którzy robią to w ograniczonym zakresie.

- Jeżeli mówimy o architektach i inżynierach budownictwa, na czym polega tutaj oś sporu, jakaś różnica?

Piotr Gadomski: Nie można mówić o osi sporu, należy mówić o dobrym zrozumieniu, że są to dwa odmienne zawody, chociaż bardzo ściśle ze sobą współpracujące. Nawzajem bez siebie nie istniejemy, natomiast utożsamianie nawet w najdrobniejszych elementach architekta i inżyniera budownictwa to jest błąd logiczny, który my jako zawodowcy świetnie rozumiemy, bolejemy tylko nad tym, że być może w opinii społecznej, w obiegu publicznym te rzeczy bardzo często zostają sprowadzone do tzw. zawodu budowlańca.

To niestety błąd, chociaż nacisk, jaki ostatnio kładzie się na kulturę, współtworzenie kultury – to są te rzeczy, które są domeną architektów także w środkach masowego przekazu nabierają coraz większej wyrazistości, coraz większej siły to nas cieszy, bo to łatwiej będzie zrozumieć, czym się różni architekt od inżyniera budownictwa.

- Jakie są różnice między tymi dwoma zawodami, wyjaśnijmy.

Można oczywiście to trochę upraszczając powiedzieć w ten sposób, że inżynier budownictwa to jest techniczna strona budownictwa. Fundamentowanie, konstrukcje, bezpieczeństwo tych konstrukcji, bezpieczeństwo ludzi, którzy te budynki użytkują.

Architektura to jest także techniczne zagadnienie, ale także kulturotwórcze, krajobrazowe, urbanistyczne, architektoniczne dotyczące formy, ale także zagadnienia społeczne i prawne. Te wszystkie aspekty to jest zawód architekta. Jeden z tych aspektów – ten techniczny jest domeną także inżynierów budownictwa, na tym polega ta różnica.

Nasze samorządy liczebnie to jest duża dysproporcja. W Polsce w Izbie Architektów obecnie funkcjonuje około 10-12 tys. architektów posiadających pełne, nieograniczone uprawnienia w specjalności architektonicznej. Te osoby nazywamy architektami. Izba Inżynierów Budownictwa z tego, co wiem, to jest około 100-110 tys. członków, tak że to jest samorząd około dziesięciokrotnie liczebniejszy.

W procesie kształcenia obydwa nasze zawody posiadają wymienne elementy, ale proporcja tej wymienności bardzo wyraźnie wskazuje, kto idzie w kierunku kształcenia architektonicznego, a kto idzie w kierunku kształcenia inżynieryjnego. O ile dobrze pamiętam to przedmioty związane z architekturą i urbanistyką, czyli poczynając od malarstwa, rzeźby, historii sztuki, podstawy projektowania architektonicznego, podstawy projektowania krajobrazowego to jest łącznie chyba 1085 godzin na wydziałach architektonicznych i około, jeżeli się nie mylę 50-80 na kierunkach inżynieryjnych.

Krótko mówiąc inżynierowie, jak to się potocznie mówi liznęli trochę architektury na swoich studiach. Dla symetrii muszę też powiedzieć, że architekci liznęli w pewien sposób zasady konstrukcji budowlanej. Dlatego bez siebie nie istniejemy, ale też nie oznacza to, że jesteśmy tożsamymi zawodami, jesteśmy równymi zawodami.