×

Szukaj w serwisie

[FBŁiK] Sztuczna inteligencja przyszłością branży łazienkowej

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 01 sie 2019 08:00
[FBŁiK] Sztuczna inteligencja przyszłością branży łazienkowej
Rafał Kosidło, Chief Experience Officer, Architekt rozwiązań Augmented Reality, Actum Lab. Fot. Paweł Pawłoski

W jaki sposób zaawansowane przetwarzanie obrazu może zmienić branżę wnętrzarską i doświadczenia zakupowe klientów? Jakie szanse, a może i zagrożenia stwarza sztuczna inteligencja? O potencjale nowoczesnych technologii na FBŁiK opowiadał Rafał Kosidło, Chief Experience Officer, Architekt rozwiązań Augmented Reality, Actum Lab.

W ramach cyklu prezentacji eksperckich pod wspólnym tytułem Zakupy pełne wrażeń swoją prelekcję wygłosił Rafał Kosidło, specjalista w dziedzinie zaawansowanego przetwarzania obrazu (CV). W swojej interaktywnej prezentacji ekspert nie tylko opowiadał o możliwościach, jakie stwarzają nowe technologie, zarówno architektom, jak i sprzedawcom, ale także pokazywał uczestnikom spotkania wizualizacje i filmy, obrazujące działanie poszczególnych rozwiązań.

Przyszłość projektowania wnętrz

Wspólnym mianownikiem dla całej prezentacji była Sztuczna Inteligencja, czyli zdolność komputerów do wykonywania typowo ludzkich czynności. Jak dowodziła prelekcja, często znacznie szybciej i efektywniej niż zrobiłby to sam człowiek.

Przed rokiem dwutysięcznym kiedy komputery w Polsce nie były jeszcze tak bardzo spopularyzowane, projektanci tworzyli po prostu rysunki i szkice. Zajmowało to – różnie – od kilku godzin, do dni a nawet tygodni. I zawsze miało to płaską formę. Później przyszła obecna era – era programów 3D typu CAD do projektowania wnętrz. Dzięki nim możemy z każdej perspektywy obejrzeć mieszkanie, wyrenderować obraz i dostarczyć klientowi dobrej jakości wizualizację – mówił Rafał Kosidło. – Co będzie kolejne? Do czego to wszystko zmierza? Wiele osób już teraz wspomina, że kolejnym krokiem będzie sztuczna inteligencja. Ale co ta sztuczna inteligencja potrafić? – pytał tytułem wstępu do swojego wystąpienia ekspert.

W dalszej części prelekcji pokazał bowiem przykładowe rozwiązania, jakie potrafi zaoferować AI.

Wśród nich znalazła się chociażby technologia wykorzystująca tzw. deep learning (głębokie uczenie), która pozwala na wygenerowanie w zaledwie kilka sekund realistycznego obrazu na podstawie bardzo ogólnego szkicu lub schematu. Rafał Kosidło zademonstrował przykład tzw. prototypowania zdjęcia kota w oparciu o nakreślony zarys ciała zwierzęcia oraz zdjęcia fasady budynku, które powstało na podstawie kilku kolorowych kwadratów i prostokątów. Innym rodzajem prototypowania zademonstrowanym przez Rafała Kosidło było generowanie obrazu w oparciu o opis słowny. I tutaj również prelegent zaskoczył widownię prezentując zdjęcie nieistniejącego w naturze ptaka, które powstało w oparciu o proste zdanie „Ten ptak jest czerwony i ma brązowy, gruby dziób”.

Wyobraźmy sobie, że klient może napisać, jaką chce łazienkę – np. w stylu vintage z dużą wanną – a my na podstawie tej technologii możemy mu błyskawicznie wygenerować pomysł na taką łazienkę w formie wizualizacji – zachęcał Rafał Kosidło.

Dostępne technologie 

Prezentowana przez eksperta technologia generowania obrazu na podstawie szkicu i tekstu to wciąż narzędzia będące obiektem prac naukowych, ale prelegent zaprezentował również istniejące rozwiązania, już teraz wykorzystywane na rynku lub też takie które niebawem zostaną wdrożone.

Powstają już rozwiązania, które na podstawie zdjęcia fizycznie istniejącej łazienki mogą dokonać klasyfikacji i rozpoznać łazienkę na podstawie obecności wanny i toalety. Do dyspozycji mamy już rozwiązanie, które prototypuje i w przeciągu kilku sekund może pokazać różne propozycje okładzin, z uwzględnieniem perspektywy istniejącej podłogi – opowiadał ekspert.

– Takiemu architektowi wnętrz, pracującemu na programach CADowych stworzenie wizualizacji łazienki z różnymi propozycjami podłóg może zająć kilka dni pracy. Tutaj nie dość, że mamy to zrobione szybko, pomysłów od razu mamy setki – przekonywał ekspert.

Podczas swojego wystąpienia Rafał Kosidło pokazał również przykłady zastosowania technologii Augmented Reality (AR)...

Więcej o zaawansowanym przetwarzaniu obrazu oraz jak on może zmienić branżę wnętrzarską i doświadczenia zakupowe klientów, przeczytasz w najnowszym numerze magazynu Łazienka
Rekomendowane dla Ciebie