REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Znamy zwycięzcę konkursu Roca Master Design Challenge

  • Autor: ut
  • 17 marz 2020 12:26
Znamy zwycięzcę konkursu Roca Master Design Challenge
Roca Master Design Challenge
Znamy zwycięzcę konkursu Roca Master Design Challenge
Znamy zwycięzcę konkursu Roca Master Design Challenge
Znamy zwycięzcę konkursu Roca Master Design Challenge
Znamy zwycięzcę konkursu Roca Master Design Challenge

W Barcelonie odbył się wyjątkowy konkurs designu, realizowany w trybie ekspresowym – w ciągu jednego dnia. Zadaniem uczestników było przedstawienie koncepcji wnętrzarskich zgodnych z ustanowionymi przez Organizację Narodów Zjednoczonych Celów Zrównoważonego Rozwoju. Ceremonii rozdania nagród przewodniczył Xavier Marcet, Doradca turystyki i kreatywnego przemysłu i Xavier Torras, dyrektor komunikacji i marki Roca w prezydium miasta Saló de Cent.

Zwycięzcy XIII edycji Roca One Day Design Challenge, realizowanej w 2019 roku w dwunastu krajach, przybyli do Barcelony, aby wspólnie przeżyć coś zupełnie dla nich nowego – pierwszą odsłonę konkursu na wyższym niż dotąd poziomie: Master Design Challenge. Wydarzenie wsparło Centrum designu w Barcelonie BCD (Barcelona Centre de Disseny) oraz fundacja We Are Water Foundation.
Gala rozdania nagród odbyła się 22 stycznia 2020 roku pod przewodnictwem Xaviera Marceta i Xaviera Torrasa, w prezydium miasta Saló de Cent. Poprzedziły ją dwa dni intensywnej pracy. Uczestnicy realizowali swoje zadania w różnych częściach miasta. Zadanie konkursowe polegało na zaproponowaniu nowego typu umywalki, uwzględniającego dodatkowe funkcje. – Jako dyrektor fundacji WAW analizowałem projekty pod kątem realizacji celi zrównoważonego rozwoju i z dumą mogę stwierdzić, że wszystkie projekty biorą pod uwagę te jakże istotne kwestie, pokazując świadomość projektanta przyszłości, który jest wrażliwy na globalne problemy – tłumaczył Xavier Torras. Barcelona to miasto szczególnie wrażliwe na inicjatywy, które mają na celu wzrost kreatywności w powyższych kwestiach, a Roca właśnie takie realizuje – podkreślił Xavier Marcet.
Główną nagrodę zdobył Ahmad Alkattan z uniwersytetu Heriott-Watt w Dubaju, pokonując w rozgrywkach 22 uczestników – laureatów z 12 krajów, w którym odbył się konkurs ODDC. W jego projekcie konkursowym znalazł się innowacyjny projekt mobilnej umywalki. Główną zaletą tego urządzania jest możliwość korzystania z niego bez konieczności przemieszczenia się, ponieważ posiada ono koła i dwa zbiorniki na wodę świeżą i szarą. Dodatkowo, może być sterowana z telefonu. Isabel Pintado, dyrektor zarządzająca w firmie Wilson Associates, zauważyła, że: Projekt uczy nas nowego spojrzenia na element wyposażenia łazienkowego, który nie musi być statyczny i w zasadzie może się przemieszczać poza jej obszar.
Podczas ceremonii zostały wręczone również inne dodatkowe nagrody za aktywności związane z warsztatami, które trwały 3 dni, a więc za: najlepszą koncepcję: Ahmad Alkattan (Zjednoczone Emiraty Arabskie); najlepszy render: Desislava Petrova i Liliya Ivanova (Bułgaria); projekt wykorzystujący najlepsze materiały: Wioleta Petynia (Polska), Aleksei Lukianov (Rosja), Rita Yang (Australia), Funi Di (Chiny); najlepszą fotografię architektoniczną: Miguel Ángel Fernández (Hiszpania); najlepszy projekt IOT: Fellicia Amanda (Indonezja), Aresha Suraya (Malezja), Alicia Simón (Hiszpania), Miguel Ángel Fernández (Hiszpania).
W skład Jury weszli przedstawiciele różnych krajów: João Bessa, projektant i założyciel biura BESSA; Josep Congost, dyrektor designu i innowacji w Roca, Kenneth Koh, założyciel Quarters Architects; Isabel Pintado, regionalna dyrektor zarządzająca w firmie: Wilsson Associates; Vladimir Pirozhkov, przewodniczący w centrum innowacji i projektowania przemysłowego “Astra Rossa’; Isabel Roig, dyrektor generalna BCD (Barcelona Centro de Diseño); oraz Xavier Torras, dyrektor komunikacji i marki Roca. Ponadto eksperci, którzy prowadzili warsztaty to: Niconar Garcia, architekt i fotograf, specjalizujący się w architekturze i dokumentowaniu podróży; Robert D.Thompson, inżynier i projektant projektowania przemysłowego, dyrektor naukowy w firmie MaterFad; Guillem Camprodon, dyrektor badań w firmie Fab Lab Barcelona.
Rekomendowane dla Ciebie