×

Szukaj w serwisie

Wystartował 22. Konkurs KOŁO

  • Autor: Redakcja Ryneklazienek.pl
  • 19 marz 2020 11:21
Wystartował 22. Konkurs KOŁO
Wystartował 22. Konkurs KOŁO
Wystartował 22. Konkurs KOŁO

22 lata historii, pula nagród przekraczająca 50 tysięcy złotych oraz jedno zadanie do wykonania. Ruszył 22. Konkurs KOŁO na projekt koncepcyjny budynku z funkcją toalety publicznej. Jednym  z patronów konkursu jest portal Ryneklazienek.pl i magazyn Łazienka.

Tegoroczna edycja po raz kolejny odbywa się w Warszawie, jest jednak wyjątkowa – zwycięzca będzie miał szansę zapisać swoją twórczość na kartach historii. Wszystko dzięki współpracy firmy Geberit, z Łazienkami Królewskimi – to dla nich w tym roku powstaną projekty małej architektury.

Kolejny Konkurs KOŁO, organizowany wspólnie z Łazienkami Królewskimi, przebiegał będzie pod hasłem „Concept Merliniego”. Studenci i młodzi architekci będą mieli okazję pójść w ślady Dominika Merliniego, nadwornego architekta króla Stanisława Augusta, mającego kluczowy wpływ na ostateczny kształt Łazienek. Możliwość zaprojektowania pawilonu, na terenie dawnej, królewskiej, letniej rezydencji, to świetna okazja do przyjrzenia się jego twórczości. Architekt był odpowiedzialny za powstanie takich klasycystycznych perełek, jak Pałac na Wyspie, Biały Dom czy Pałac Myślewicki. Głównym wyzwaniem dla uczestników będzie więc połączenie tradycji z nowoczesnością oraz pamięci o historii i poszanowaniu wartości zabytków z kreatywną swobodą. Dziedzictwo przeszłości nie powinno być traktowane jako bariera, lecz stać się nieocenionym źródłem inspiracji dla uczestników.

Idea konkursu została pozytywnie zaakceptowana przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Potencjalna lokalizacja budynku w pobliżu Agrykoli, na terenie Łazienek Północnych, zapewnia duży potencjał nie tylko ze względu na liczbę odwiedzających, ale także dostępny teren, który umożliwia zaprojektowanie dodatkowych funkcji dla gości. Ze względu na obsługę zwiedzających, projekt obiektu powinien przewidywać specjalną strefę z biletomatami (na co najmniej 3 urządzenia), a także informacyjny punkt samoobsługowy z ekranem dotykowym i stojakami na ulotki, jak również niewielki punkt sprzedaży.
Ważne będzie również zastosowanie rozwiązań, umożliwiających dostęp do budynku wszystkim grupom odbiorców, w tym odbiorcom o szczególnych potrzebach – osobom z niepełnosprawnościami, osobom starszym czy opiekunom z małymi dziećmi. Istotne będzie także wykorzystanie materiałów odnawialnych oraz przyjaznych dla środowiska, a także zaprojektowanie rozwiązań mających na celu zmianę nieekologicznych zachowań mieszkańców i turystów.

Po raz 22 Konkurs KOŁO jest pretekstem do dyskusji na temat deficytu toalet publicznych w przestrzeni miejskiej w Polsce. Mocno kibicujemy akcji #zostańwdomu, a ponieważ konkurs odbywa się prawie całkowicie online i wymaga zdalnej pracy na materiałach dostarczonych przez organizatorów, wierzę, że jest to bardzo dobry moment, żeby zachęcić młodych ludzi, do podejmowania działań twórczych. Na razie wizja lokalna może być utrudniona, ale w miarę możliwości będziemy uzupełnić potrzebne zdjęcia oraz materiały wideo. Mamy też nadzieję, że utrzymamy założone terminy oraz będziemy w stanie zorganizować finał konkursu, na którym spotkamy się z uczestnikami. To będzie jednak zależało od rozwoju sytuacji. W tym roku naszym partnerem zostało Muzeum Łazienki Królewskie. Zwycięski projekt, jeżeli Muzeum zdecyduję się na jego realizację, ma szansę na stałe zapisać się w historii tego zabytkowego kompleksu parkowego – mówi Justyna Zborowska, menedżer ds. PR i reklamy w grupie Geberit, do której należy marka KOŁO – Wyjątkowy charakter lokalizacji tegorocznego konkursu postawi też przed uczestnikami ważne wyzwanie – jak projektować w przestrzeni zabytkowej? Liczymy, że jest to temat, dzięki któremu obecna edycja spotka się z jeszcze większym zainteresowaniem.

Prace oceni prestiżowe jury konkursowe
Konkurs KOŁO daje początkującym architektom możliwość podjęcia rywalizacji w 3 kategoriach konkursowych: konkurs główny, w którym projekty są oceniane przez specjalny Sąd Konkursowy; konkurs internetowy – gdzie projekt podlega ocenie Internautów; konkurs "Debiut Roku" - w ramach którego Sąd Konkursowy wybierze 2 uczestników, którzy otrzymają możliwość odbycia miesięcznego stażu w wybranym przez organizatora biurze architektonicznym. Łączna pula nagród wynosi ponad 50 tysięcy złotych.

Jak co roku, konkursowe prace zostanie ocenione przez jury złożone z wybitnych i uznanych architektów, a także osób aktywnie wpływających na warszawską przestrzeń miejską. W skład kapituły wejdą:
• prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – Wydział Architektury PW, Kuryłowicz & Associates, sędzia SARP Warszawa
• arch. Robert Konieczny – KWK Promes
• arch. Marta Sękulska Wrońska – WXCA, Prezes Oddziału Warszawskiego SARP, sędzia SARP
• arch. Aleksandra Kozłowska – laureatka Konkursu KOŁO
• Przemysław Powalacz – Prezes Zarządu Geberit Sp. z o.o.
• Kamilla Pereta – Główny Konserwator, Muzeum Łazienki Królewskie
• Dorota Knopp – Zastępca Kierownika Działu Inwestycji, Muzeum Łazienki Królewskie
• Marzena Jaśczak – Zastępca Kierownika Działu Obsługi Publiczności, Muzeum Łazienki Królewskie

Przykładem zrealizowanych prac konkursowych jest m.in. Pawilon Plażowy w Warszawie, toaleta w Kazimierzu Dolnym, toaleta przy Rondzie Mogilskim w Krakowie czy porośnięty żywą zielenią budynek toalety w Płocku. W 2019 roku uczestnicy konkursu podjęli się zaprojektowania ogrodu zabaw z budynkiem toalety publicznej nad Jeziorem Długim w Olsztynie.  Szczegóły konkursu oraz regulamin znajdują się na stronie: www.konkurskolo.pl

AKCJA SPOŁECZNA „NIE OLEWAMY MIASTA”
Deficyt toalet publicznych to duży problem dla mieszkańców miast. W Polsce 1 toaleta publiczna przypada na 12 000 mieszkańców. „Nie olewamy miasta” to zarówno blog, jak i platforma komunikacyjna dla dziennikarzy, aktywistów i osób zaangażowanych w tematy miejskie. Od czasu 20. jubileuszowej edycji Konkursu KOŁO, autorką treści na NOM jest dziennikarka i aktywistka – Justyna Kokoszenko.
Szczegóły akcji dostępne są na stronie Nieolewamymiasta.pl oraz na Facebook.com/nieolewamymiasta

 
Rekomendowane dla Ciebie