REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

"Rzeczpospolita": Trzeba zawiesić ogłaszanie upadłości na czas epidemii

  • Autor: PAP
  • 27 marz 2020 12:57
"Rzeczpospolita": Trzeba zawiesić ogłaszanie upadłości na czas epidemii
Fot. Shutterstock

Wielu przedsiębiorców uważa, że wśród "szczepionek" dla firm dotkniętych skutkami epidemii powinno być zawieszenie na jej czas upadłości. Taki postulat pojawia się w związku z pracami parlamentarnymi nad tarczą antykryzysową - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

Jak czytamy w "Rz", takie rozwiązanie wprowadzają już Niemcy. "Niemieckie rozwiązanie polega na tym, że zawiesza ono obowiązek zgłoszenia upadłości, +chyba że niewypłacalność nie wynika ze skutków pandemii koronawirusa lub nie ma perspektyw na wyeliminowanie zaistniałej niewypłacalności+. Większość prawników zajmujących się prawem biznesu, których zapytaliśmy o zdanie, opowiada się za podobnym rozwiązaniem w Polsce" - pisze dziennik.

"Rzeczpospolita" zauważa przy tym, że niezgłoszenie we właściwym czasie wniosku o upadłość niewypłacalnej firmy, zarówno spółki np. z o.o., jak i indywidualnej działalności (sklepik itp.) , grozi szefom i członkom zarządu spółki odpowiedzialnością karną, ale i odszkodowawczą (cywilną). "Zwłaszcza członkowie zarządu spółek z z.o. nierzadko muszą spłacać z osobistego majątku jej długi, dlatego że nie zgłosili firmy na czas do upadłości" - dodaje gazeta.

Przypomina, że czas ten to 30 dni od powstania niewypłacalności przedsiębiorstwa, a więc praktycznie od dnia nieuregulowania dwóch faktur w ciągu trzech miesięcy. "I te rygory to drugi powód, obok ratowania firmy miejmy nadzieję w przejściowych tarapatach, zgłaszania takich postulatów nie tylko przez przedsiębiorców, ale i menedżerów" - tłumaczy gazeta.

"Rzeczpospolita" podkreśla przy tym, że taka nadzwyczajna sytuacja, jak obecna epidemia, powoduje konieczność zastosowania nadzwyczajnych środków. "Niemiecki pomysł zawieszenia obowiązku składania wniosku o ogłoszenie upadłości jest dobrym rozwiązaniem. Da ono przedsiębiorcom czas na powrót do normalności albo własnymi siłami, albo na przeprowadzenie restrukturyzacji" - mówi "Rz" Piotr Zimmerman, radca prawy, specjalista od upadłości i restrukturyzacji. (PAP)

mkr/ robs/
Rekomendowane dla Ciebie