21. konkurs KOŁO dobiegł końca. Spośród setek nadesłanych zgłoszeń jury konkursowe wyłoniło zwycięski projekt na koncepcję Ogrodu Zabaw wraz z toaletą publiczną nad Jeziorem Długim w Olsztynie, wzdłuż istniejącego bulwaru pieszo rowerowego. Nagrodę główną Grand Prix otrzymał projekt „WKoło Wesoło” w składzie: Kinga Grzybowska, Michał Hondo, Klaudia Gołaszewska, Marek Grodzicki. Wygrała prosta i estetyczna forma, z owalną platformą widokową. Twórcy projektu otrzymają dwadzieścia tysięcy złotych nagrody, którą ufundował organizator Konkursu – firma Geberit.
Zadaniem architektów w tegorocznej edycji Konkursu było stworzenie projektu koncepcyjnego ogrodu zabaw nad Jeziorem Długim w Olsztynie, wraz z budynkiem toalety publicznej.
Koncepcja na ogród zabaw od 0 do 100 lat miała uwzględniać potrzeby każdego z mieszkańców, z użyciem rozwiązań ekologicznych i w duchu zrównoważonego rozwoju. Z tego względu w konkursie po raz pierwszy mogły wziąć udział interdyscyplinarne zespoły, tworzone również przez architektów krajobrazu.
Zwycięski projekt
Zdecydowanym atutem wygranej pracy jest optymalne zaprojektowanie obszarów rekreacyjnych z minimalną ingerencją w obecnym terenie oraz odpowiedź na potrzebę mieszkańców. Obiekt toalety publicznej połączono funkcjonalnie ze strefą ogrodu zabaw dla dzieci, tworząc w ten sposób główny element atrakcyjnej przestrzeni publicznej.
W pozostałej przestrzeni zaprojektowano strefy tematyczne dostosowane do różnych potrzeb mieszkańców. Architekci zaproponowali użycie materiałów naturalnych, takich jak drewno i liny żeglarskie. Zwrócili też uwagę na założenia ekologiczne projektu. Przewidzieli zbiornik na wodę deszczową, wodę szarą, pomyśleli o energooszczędności i właściwościach termicznych obiektu.
– Konkurs KOŁO to jedna z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw architektonicznych w kraju. Co roku stawiamy sobie i młodym architektom poprzeczkę coraz wyżej, aby prace, które powstają były na najwyższym poziomie i wpływały na podniesienie jakości przestrzeni publicznych w Polsce. Z tego względu w tym roku poprosiliśmy architektów o uwzględnienie rozwiązań ekologicznych i projektowanie w duchu zrównoważonego rozwoju, a ze swojej strony przeprowadziliśmy serię konsultacji z mieszkańcami Olsztyna, aby projekt jak najlepiej odnosił się do ich potrzeb. Wytypowanie projektu do nagrody Grand Prix było w tegorocznym konkursie bardzo trudne - wszystkie projekty reprezentowały nasze założenia, co jest dla nas sygnałem, że uczestnicy świetnie odnaleźli się w tej tematyce – mówi Krzysztof Brzeziński, dyrektor marketingu w firmie Geberit.
EKO-myślenie
Po raz pierwszy w historii konkursu wręczono nagrodę za projektowanie w duchu ekologicznym „Eko-myślenie”. Nagrodzona praca opiera się na idei pawilonu, którego usytuowanie minimalizuje ingerencję w zadrzewiony teren. Pozostałą część działki autorki przeznaczyły na urządzenia służące do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, jak plac zabaw dla dzieci czy plac doznań sensorycznych. Zaplanowano także wykorzystanie materiałów z recyklingu, wody deszczowej do spłukiwania toalet, kolektorów słonecznych oraz materiałów przyjaznych środowisku. Autorzy pomyśleli także o czworonożnych użytkownikach pawilonu, projektując dystrybutory woreczków na psie odchody.
Pozostałe nagrody w 21. Konkursie KOŁO otrzymali:
Paweł Bussold – Wyróżnienie I stopnia
Małgorzata Wyszyńska i Marta Szczepańska – Wyróżnienie II stopnia oraz nagroda specjalna „Eko-myślenie”
Trzy wyróżnienia równorzędne III stopnia:
- Janusz Patalas-Poślednicki,
- Konstanty Mikołajczak i Anna Bukowy,
- Michał Poziemski, Magdalena Mularzuk, Milena Jeronim, Katarzyna Fuszara.
- Anna Świętkowska – Konkurs Debiut Roku i staż w pracowni Kuryłowicz & Associates
- 1
- 2
- Następna »