REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Poznaj zwycięzcę 21. Konkursu KOŁO

  • Autor: Redakcja ryneklazienek.pl
  • 26 cze 2019 15:18
Poznaj zwycięzcę 21. Konkursu KOŁO
21. konkurs KOŁO dobiegł końca. Spośród setek nadesłanych zgłoszeń jury konkursowe wyłoniło zwycięski projekt na koncepcję Ogrodu Zabaw wraz z toaletą publiczną nad Jeziorem Długim w Olsztynie, wzdłuż istniejącego bulwaru pieszo rowerowego. Fot. KOŁO
Poznaj zwycięzcę 21. Konkursu KOŁO
Poznaj zwycięzcę 21. Konkursu KOŁO
Poznaj zwycięzcę 21. Konkursu KOŁO
Poznaj zwycięzcę 21. Konkursu KOŁO
Poznaj zwycięzcę 21. Konkursu KOŁO
Poznaj zwycięzcę 21. Konkursu KOŁO
Poznaj zwycięzcę 21. Konkursu KOŁO
Poznaj zwycięzcę 21. Konkursu KOŁO
Poznaj zwycięzcę 21. Konkursu KOŁO
Poznaj zwycięzcę 21. Konkursu KOŁO

21. konkurs KOŁO dobiegł końca. Spośród setek nadesłanych zgłoszeń jury konkursowe wyłoniło zwycięski projekt na koncepcję Ogrodu Zabaw wraz z toaletą publiczną nad Jeziorem Długim w Olsztynie, wzdłuż istniejącego bulwaru pieszo rowerowego. Nagrodę główną Grand Prix otrzymał projekt „WKoło Wesoło” w składzie: Kinga Grzybowska, Michał Hondo, Klaudia Gołaszewska, Marek Grodzicki. Wygrała prosta i estetyczna forma, z owalną platformą widokową. Twórcy projektu otrzymają dwadzieścia tysięcy złotych nagrody, którą ufundował organizator Konkursu – firma Geberit.

Zadaniem architektów w tegorocznej edycji Konkursu było stworzenie projektu koncepcyjnego ogrodu zabaw nad Jeziorem Długim w Olsztynie, wraz z budynkiem toalety publicznej.

Koncepcja na ogród zabaw od 0 do 100 lat miała uwzględniać potrzeby każdego z mieszkańców, z użyciem rozwiązań ekologicznych i w duchu zrównoważonego rozwoju. Z tego względu w konkursie po raz pierwszy mogły wziąć udział interdyscyplinarne zespoły, tworzone również przez architektów krajobrazu.

Zwycięski projekt

Zdecydowanym atutem wygranej pracy jest optymalne zaprojektowanie obszarów rekreacyjnych z minimalną ingerencją w obecnym terenie oraz odpowiedź na potrzebę mieszkańców. Obiekt toalety publicznej połączono funkcjonalnie ze strefą ogrodu zabaw dla dzieci, tworząc w ten sposób główny element atrakcyjnej przestrzeni publicznej.

W pozostałej przestrzeni zaprojektowano strefy tematyczne dostosowane do różnych potrzeb mieszkańców. Architekci zaproponowali użycie materiałów naturalnych, takich jak drewno i liny żeglarskie. Zwrócili też uwagę na założenia ekologiczne projektu. Przewidzieli zbiornik na wodę deszczową, wodę szarą, pomyśleli o energooszczędności i właściwościach termicznych obiektu.

Konkurs KOŁO to jedna z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw architektonicznych w kraju. Co roku stawiamy sobie i młodym architektom poprzeczkę coraz wyżej, aby prace, które powstają były na najwyższym poziomie i wpływały na podniesienie jakości przestrzeni publicznych w Polsce. Z tego względu w tym roku poprosiliśmy architektów o uwzględnienie rozwiązań ekologicznych i projektowanie w duchu zrównoważonego rozwoju, a ze swojej strony przeprowadziliśmy serię konsultacji z mieszkańcami Olsztyna, aby projekt jak najlepiej odnosił się do ich potrzeb. Wytypowanie projektu do nagrody Grand Prix było w tegorocznym konkursie bardzo trudne - wszystkie projekty reprezentowały nasze założenia, co jest dla nas sygnałem, że uczestnicy świetnie odnaleźli się w tej tematyce – mówi Krzysztof Brzeziński, dyrektor marketingu w firmie Geberit.

EKO-myślenie

Po raz pierwszy w historii konkursu wręczono nagrodę za projektowanie w duchu ekologicznym „Eko-myślenie”. Nagrodzona praca opiera się na idei pawilonu, którego usytuowanie minimalizuje ingerencję w zadrzewiony teren. Pozostałą część działki autorki przeznaczyły na urządzenia służące do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, jak plac zabaw dla dzieci czy plac doznań sensorycznych. Zaplanowano także wykorzystanie materiałów z recyklingu, wody deszczowej do spłukiwania toalet, kolektorów słonecznych oraz materiałów przyjaznych środowisku. Autorzy pomyśleli także o czworonożnych użytkownikach pawilonu, projektując dystrybutory woreczków na psie odchody.

Pozostałe nagrody w 21. Konkursie KOŁO otrzymali:
Paweł Bussold – Wyróżnienie I stopnia
Małgorzata Wyszyńska i Marta Szczepańska – Wyróżnienie II stopnia oraz nagroda specjalna „Eko-myślenie”

Trzy wyróżnienia równorzędne III stopnia:
- Janusz Patalas-Poślednicki,
- Konstanty Mikołajczak i Anna Bukowy,
- Michał Poziemski, Magdalena Mularzuk, Milena Jeronim, Katarzyna Fuszara.
- Anna Świętkowska – Konkurs Debiut Roku i staż w pracowni Kuryłowicz & Associates
Rekomendowane dla Ciebie