REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Polacy w finale konkursu Jump the Gap

  • Autor: Arkadiusz Kaczanowski
  • 12 lip 2013 10:46
Polacy w finale konkursu Jump the Gap

Projekty z Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Łotwy i aż trzy z Polski - tak wygląd lista finalistów piątej edycji konkursu Jump the Gap organizowanego przez firmę Roca.

Projekty z Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Łotwy i aż trzy z Polski. Tak wygląd lista finalistów piątej edycji konkursu Jump the Gap organizowanego przez firmę Roca. Polscy architekci w silnym składzie walczą o zwycięstwo i powtórzenie sukcesu sprzed dwóch lat.

Jump The Gap to miedzynarodowy konkurs skierowany do studentów architektury, wzornictwa przemysłowego oraz młodych projektantów i architektów, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Co dwa lata firma Roca, zachęca młodych designerów z całego swiata do tworzenia innowacyjnych pomysłów, stanowiących odpowiedź na zmieniające się potrzeby i oczekiwania użytkowników. Jury ocenia prace pod kątem wzornictwa, nowoczesnych rozwiązań oraz troski o środowisko.

Poprzednia, czwarta edycja konkursu była świętem polskiego designu; trzy projekty w finale oraz zwycięstwo pracy In&Out Shower Michała Warykiewicza. Roca Polska, doceniając to osiągniecie, zaprosiła projektanta do współpracy przy tworzeniu autorskiego gadżetu firmy, a efektem wspólnych działań była ceramiczna miseczka symbolizująca wir wody.

- Jesteśmy dumni z pomysłów polskich projektantów, którzy po raz kolejny udowodnili, że reprezentują światowy poziom i mogą rywalizować z najlepszymi. Trzy prace z Polski w gronie ścisłych 10 finalistów z całego świata to ogromny sukces i wielka nadzieja na zwycięstwo – podkreśla Joanna Dec-Galuk, marketing manager w ROCA Polska.

Lift, autorstwa Marty Szymkowiak, to umywalka, która dzięki specjalnemu pionowemu panelowi, po którym się porusza, może pełnić również funkcję prysznica. Dopasowuje się wysokością do potrzeb użytkownika oraz zapewnia oszczędność miejsca przeznaczonego na aranżację przestrzeni.

watAIR, propozycja Magdaleny Chudy i Aleksandra Gruszki, stanowi rewolucję w myśleniu o kąpieli. Pomysł wykorzystuje strumień wody pod zmiennym, dopasowanym do potrzeb użytkownika ciśnieniem. Woda, utrzymując ciało na odpowiedniej wysokości, pozwala na komfortowe korzystanie z urządzenia kąpielowego, również osobom z ograniczoną sprawnością ruchową.

Z kolei Exstream Aleksandry Lubaś jest innowacyjnym spojrzeniem na toaletę, a jego głównym założeniem jest oszczędność wody zużywanej na spłukiwanie. Użytkownik, w zależności od siły nacisku na pokrywę przedmiotu, sam decyduje o ilości, która zostanie wykorzystana do oczyszczenia przedmiotu.

O tym, który projekt zwycięży zadecyduje jury złożone z wybitnych przedstawicieli świata architektury, na czele którego w tym roku stanęła Kazuyo Selima – laureatka nagrody Pritzkera. Wyniki piątej edycji Jump the Gap będą znane we wrześniu, a już teraz prace wszystkich finalistów można oglądać na stronie konkursu.

(opr. mm)
Rekomendowane dla Ciebie