Od 20 lat w ramach konkursu KOŁO, studenci i młodzi architekci tworzą projekty budynków z funkcją toalety publicznej dla miast. W tegorocznej, jubileuszowej edycji wydarzenia, nowoczesny obiekt dla mieszkańców ma szansę powstać na miejskich bulwarach w Słupsku. Program rewitalizacji, którym objęty został obszar nad Słupią, może znacznie przyspieszyć realizację zwycięskiego projektu. Akcja organizowana we współpracy z władzami miasta, właśnie ruszyła. Wyniki poznamy w czerwcu br.
Oprócz funkcji ogólnodostępnej toalety, przyjaznej dla osób z niepełnosprawnością czy ograniczoną sprawnością ruchową, budynek ma zapewniać mieszkańcom dodatkowe udogodnienia, takie jak drobna gastronomia, stojak na rowery czy informator Urzędu Miasta.
Remedium na deficyt toalet publicznych
W tym roku uczestnicy mogą zaproponować też dowolne, dodatkowe funkcje obiektu, co będzie kolejną okazją, by wykazać się otwartością i znajomością potrzeb mieszkańców.
– Konkurs KOŁO od kilkunastu lat zwraca uwagę na problem deficytu toalet publicznych w polskich miastach. W ciągu 20 lat zbudowaliśmy silną markę akcji, która cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko w branży architektonicznej, ale także wśród miejskich społeczności. – mówi Justyna Zborowska, PR & Advertising Manager w grupie Geberit, do której należy marka KOŁO – Co roku do konkursu zgłaszanych jest około 300 prac i mamy nadzieję, że tegoroczna, 20. edycja będzie cieszyła się równie dużym zainteresowaniem. Chcemy, by architekci mieli głos i mogli zmieniać przestrzeń publiczną w polskich miastach, łącząc sztukę kreacji z odpowiedzią na realne potrzeby.
Prace na poziomie
Konkurs KOŁO wyróżnia dążenie do realizacji zwycięskiego projektu budynku, który nie tylko wpisze się w tkankę miasta, ale przyczyni do poprawy jakości życia mieszkańców.
W tym roku prace oceni jury złożone z wybitnych architektów, a także osób związanych z rozwojem przestrzeni miejskiej Słupska. W jego skład wejdą:
prof. Ewa Kuryłowicz – Wydział Architektury PW, Kuryłowicz & Associates, sędzia SARP Warszawa; arch. Dariusz Herman – sędzia SARP Koszalin; arch. Mirosław Zwolski – prezes SARP Słupsk; arch. Maciej Araszkiewicz – Wydział Polityki Przestrzennej UM Słupsk; Paweł Krzemień – Referat Rewitalizacji w Wydziale Zarządzania Funduszami UM Słupsk; Przemysław Powalacz – prezes Zarządu Geberit.
Nagrody dla najlepszych
Oprócz Grand Prix w wysokości 20 tys. zł oraz trzech wyróżnień, w tegorocznej edycji konkursu organizatorzy przewidzieli również nagrody dodatkowe: za najlepiej zaprojektowaną toaletę publiczną, zgodną z zasadami projektowania uniwersalnego, a także za najciekawszą funkcję dodatkową obiektu dla mieszkańców.
Czytaj także: Studio Dobrych Rozwiązań z wyjątkowym gościem specjalnym w Warszawie
Uczestnicy mogą wygrać też prestiżowy, miesięczny staż w Biurze Architektonicznym Kuryłowicz & Associates sp. z o.o. w ramach nagrody „Debiut Roku”.
Przykładem zrealizowanych prac konkursowych jest m.in. Pawilon Plażowy w Warszawie, toaleta w Kazimierzu Dolnym oraz toaleta przy Rondzie Mogilskim w Krakowie.