REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Aneta Raczek: sytuacja na rynku się poprawia

  • Autor: Arkadiusz Kaczanowski
  • 13 wrz 2013 14:37
Aneta Raczek:  sytuacja na rynku się poprawia

Przychody w III kw. powinny być porównywalne z tymi w 2012 r. Widać lekkie odbicie na rynku. W lipcu i sierpniu nasza sprzedaż była zgodna z oczekiwaniami – powiedziała Aneta Raczek, prezes Ferro. 10 września br. razem z dyrektorem finansowym spółki, Arturem Deptą, przedstawiła wyniki finansowe Spółki.

Przychody w III kw. powinny być porównywalne z tymi w 2012 r. Widać lekkie odbicie na rynku. W lipcu i sierpniu nasza sprzedaż była zgodna z oczekiwaniami – powiedziała Aneta Raczek, prezes Ferro. 10 września br. razem z dyrektorem finansowym spółki, Arturem Deptą, przedstawiła wyniki finansowe Spółki.

Skonsolidowany zysk netto Grupy Ferro w pierwszym półroczu 2013 roku wyniósł 10,4 mln zł wobec 7,2 mln zł uzyskanego rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio: 129 mln zł wobec 140,3 mln zł w poprzednim roku. EBITDA osiągnęła poziom 18 mln zł, wzrost o 18,8%, marża EBITDA wzrosła do 14%. W perspektywie roku 2014 zarządzający firmą przewidują stabilne wzrosty wyników finansowych.

18 mln zł EBITDA wypracowane w pierwszym półroczu 2013 jest efektem głównie optymalizacji procesów wewnętrznych. Przy słabszych przychodach tym ważniejsze jest optymalne zarządzanie klientami i portfolio produktów, co pozwala osiągać zadowalające wskaźniki na wszystkich poziomach - powiedziała Aneta Raczek.  - Staramy się znaleźć równowagę pomiędzy wzrostem przychodów a wysokością marży. Priorytetem jest utrzymanie przychodów na odpowiednim poziomie oraz pozytywne przepływy finansowe. Chcemy dopilnować, aby wszystkie transakcje kończyły się zapłatą – dodała.

Spore znaczenie dla dobrych wyników spółki ma stabilna sytuacja w Czechach oraz aktywna działalność na rynkach zagranicznych. W tym ostatnim przypadku najbardziej perspektywiczne wydają się być rynki słowacki oraz rumuński, które dają firmie największe szanse rozwoju. Co prawda 46% przychodów Ferro pochodzi ze sprzedaży w Polsce, ale aż 31% z Czech, 8% ze Słowacji oraz 6% w Rumunii. Pozostałe 9% dają pozostałe kraje – firma szczególnie zadowolona jest z rosnącego znaczenia w Rosji, na Ukrainie czy nawet we Francji.

W 2013 roku oczekujemy dalszego spadku kosztów finansowych, związanego z obniżaniem zadłużenia Grupy i spadkiem stóp procentowych - powiedział Artur Depta, wiceprezes odpowiedzialny w Spółce za finanse.

Ferro nie ma jednak w planach na razie większych inwestycji. Działania w tym zakresie podyktowane są sytuacją finansową firmy oraz spłatą dotychczasowego zadłużenia. Póki co Spółka skupia się na budowaniu pozycji na bazie aktualnie posiadanych mocy produkcyjnych (ważny udział w tym ma coraz mocniejsze połączenie ze strukturami Novaservis – o przejęciu firmy pisaliśmy na łamach naszego portalu). Ważnym wydarzeniem było przeniesienie produkcji rozdzielaczy do fabryki w czeskim Znojmo.

– Produkcja w Chinach wciąż jest odrobinę tańsza niż w Europie, ale ze względów jakości czy lepszego obiegu pieniądza bardziej opłaca się nam produkować u siebie – przekonywał Artur Depta. 

(ak)

 
Rekomendowane dla Ciebie